e
sv

Windows Kontrol Masası Kademeli Olarak Ortadan Kalkıyor

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Windows 11, her ne kadar birçok tasarımsal değişimle birlikte kullanıma sunulmuş olsa da Microsoft’un işi şimdi bitmiş değil. Windows 11’in 2022 sonbaharında büyük tasarım iyileştirmeleri alması beklenen ve geliştirme kanallarından derlemeler almaya başladık bile. Redmond devi kısa mühlet evvel Windows 11 Build 22509‘u Başlat Menüsü, Vazife Çubuğu ve Kontrol Masası’ndaki değişikliklerle birlikte teste açmıştı.

Yeni işletim sistemi birçok sayfa için WinUI ve öbür tasarım geliştirmelerini içeriyor. Lakin eski şekil Denetim Paneli ise Ayarlar panelinin yanı sıra işletim sisteminde hala mevcut. Kontrol Masası artık Windows 11’in görünümüne ve hissine uyması için yuvarlatılmış köşelere sahip ve Microsoft ayrıyeten Kontrol Masası’ndaki simgeleri de güncelledi.

Aylar öncesinde şirketin Kontrol Masası’nı ortadan kaldırmak ve yeni Ayarlar kısmına geçiş yapmak istediğinden bahsetmiştik. Geçiş hala devam ediyor ve Kontrol Masası’ndaki gelişmiş seçeneklerin birçok şimdi taşınmadı.

Microsoft’un Kontrol Masası’ndan Ayarlar’a tüm seçenekleri ne vakit geçirmeyi planladığı konusunda kesin bir tarih yok. Lakin görünüşe nazaran Windows 11 Build 22509 yahut sürüm 22H2 ile gelişmiş paylaşım ayarları Kontrol Masası’ndan Windows Ayarlarına geçecek.

Bu değişiklikler çok büyük görünmeyebilir, lakin milyonlarca ve hatta milyarlarca Windows kullanıcısı yıllardır Kontrol Masası’na çok alıştı. Bazıları bunun gereksiz bir atak olduğunu söylerken bazıları ise hakikat bir atılım olduğunu belirtiyor.

Şirket, geliştirmeye aşina olan kaynaklara nazaran Kontrol Masası ve Ayarlar uygulamasının birçok fonksiyonu çoğalttığını ve yeni beşerler için baş karıştırıcı olabileceğini düşünüyor. Uzun vadeli strateji ise sayfaları birer birer yok ederek Kontrol Masası’nı Ayarlar ile değiştirmek.

Geçen yılki Windows 10 önizleme yapılarında Microsoft’un Kontrol Masası’ndan uzaklaşma planlarına devam ettiğini gördük ve bu gaye bir noktada büsbütün gerçeğe dönüşecek.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli