e
sv

Windows Subsystem For Linux, Windows 11 Mağazasına Geldi

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Windows Subsystem For Linux (WSL) özelliğine direkt mağaza aracılığıyla erişmek ve güncellemeleri direkt almak artık mümkün.

Linux için Windows Alt Sistemi (WSL), Microsoft tarafından birinci olarak 2017’de Windows 10’a dahil edilmişti. Bu özellik, geliştiricilerin sanal makineler (VM’ler) yahut çift önyükleme yapılandırmaları gerektirmeden GNU/Linux ortamlarını direkt Windows’ta çalıştırmasını sağlıyor.

Doğal olarak bu özellik yeni Windows 11 işletim sisteminde de mevcut. Daha evvel WSL’yi aktifleştirmek “Windows Özelliklerini Aç yahut Kapat” irtibat kutusunu kullanmak gerekiyordu. Öbür bir deyişle, WSL’yi isteğe bağlı bir Windows bileşeni olarak yüklenmek gerekiyordu, Lakin Microsoft artık Microsoft Store aracılığıyla WSL için özel bir uygulama yayınladı.

WSL uygulaması şu anda Windows 11 Microsoft Store’da Önizleme sürümü olarak mevcut. Microsoft, bu uygulamanın iki avantajı olduğunu söylüyor. Birincisi, WSL direkt mağaza üzerinden güncellenebildiği için özelliklere daha süratli erişmek mümkün olacak. Bununla birlikte WSL yeni özellikler aldığı sürece Windows kurulumunu güncellemeniz yahut değiştirmeniz gerekmeyecek.

Microsoft bir mühlet daha eski sürümü desteklemeye devam edecek. Bu ortada yeni sürümde 5.10.60.1 çekirdeğinin kullanıldığı belirtiliyor. Yeni Windows Subsystem for Linux (WSL) uygulamasını indirmek için Microsoft Store’u ziyaret edebilirsiniz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli