e
sv

Wireless Kanalı Nedir, Neye Nazaran Seçilmelidir?

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Süratli bir internete sahip olmanın yanında bir de süratli bir modem yahut router gerekiyor. Fakat bu kuralı da karşılamanıza karşın hala kablosuz internet temasınız yavaş olabilir. Bunun temel sebebi ise kusurlu wireless kanalı seçimi.

Birçok kullanıcı, yüksek süratlerde internet kullanmasına ve âlâ bir modem kullanmasına karşın bu meseleden şikayetçi. Günümüzde her yerde modem bulunması ve başka kablosuz aygıtların da benzeri temas frekanslarını kullanması sebebiyle Wi-Fi süratimiz olumsuz etkilenebiliyor. Pekala nedir bu Wi-Fi kanalı?

Wireless kanalları, modeminiz ve kablosuz aygıtınız ortasında data gönderme ve alma sürecinin yapılması için kullanılan frekans aralıklarıdır. Çağdaş modem ve router’larda 2.4 GHz ve 5 GHz takviyesi epey yaygın. 2.4 GHz frekansı aslında 13 farklı frekans aralığını, 5 GHz ise 45 başka frekans aralığını (bu sayı modeminize ve Wi-Fi 6 takviyesine nazaran değişebilir) temsil ediyor.

Bu frekans aralıkları, modemlerimizde Wi-Fi kanalı yani wireless kanalı olarak nitelendirilir. Etrafımızdaki modem ve router’lar, kablosuz etraf üniteleri ve elektromanyetik ortamlar, kablosuz internet performansınızı olumsuz tesirler. Bu sebeple en uygun wireless kanalını seçmek, kablosuz internet performansınızı artırmak için hayli değerlidir.

Modeminiz, etrafınızdaki modem ve router’larla tıpkı Wi-Fi kanalını kullanıyorsa, temas yavaşlığı, kopma yahut SSID yani wireless ağını hiç görememe üzere sonuçlar doğurabilir. Bu sebeple farklı kanalları kullanmak, her vakit en güzel sonucu almanıza yarayacak.

Wi-Fi kanalları, temel olarak 20 MHz’lik kısımlara ayrılır. Bu da üstte bahsettiğimiz üzere örneğin 2.4 GHz frekansında 13 kanalı temsil eder. 2.4 GHz frekansında bu genişliği 40 MHz’e, 5 GHz frekansında ise 80 MHz’e kadar yükseltebilirsiniz. Yüksek bant genişliği sayesinde data ölçüsü artar, münasebetiyle daha verimli diyebiliriz. Fakat yüksek bant genişliği, çevresel etkenlerden daha çok etkilendiği için, 2.4 GHz ağlarda 20 MHz seçeneğini kullanmak daha mantıklı olabiliyor.

2.4 GHz için hangi bant genişliği seçilmeli?

2.4 GHz bandındayken çoklukla daha dar olan 20 MHz Wi-Fi kanal genişliğinin kullanılması önerilir. Bunun ana nedeni, bu bantta birkaç örtüşen kanalın bulunmasıdır. Bildiğimiz üzere, çakışan Wi-Fi kanalları, ağ parazitinin ana nedenlerinden biridir. Bu nedenle, bu bantta üst üste binen birden fazla kanalı birbirine bağlayan daha geniş bir kanal genişliği seçerseniz, beklenen yüksek suratlardan daha zayıf bir kablosuz performansı deneyimleme olasılığınız çok daha yüksektir.

5 GHz için hangi bant genişliği seçilmeli?

40 MHz ve 80 MHz dahil olmak üzere daha geniş Wi-Fi kanal genişlikleri en güzel 5 GHz frekans bandında kullanılır. Bu bantta, sadece kıymetli ölçüde daha fazla Wi-Fi kanalı değil, tıpkı vakitte daha az örtüşen kanallar vardır. Bu nedenle, 5 GHz bandının daha az kalabalık olduğu ve dar 20 MHz genişliğine ek olarak geniş Wi-Fi kanal genişliklerini desteklemek için daha donanımlı olduğu bilinmektedir.

Lakin 5 GHz ağlarında sadece 40 yahut 80 MHz aralığını seçmeniz, eski kuşak 5 GHz dayanaklı kablosuz internet destekleyen aygıtlarınızın ağa bağlanmasını engelleyebilir. Bu sebeple 5 GHz ağlarınızı, 20/40/80MHz seçeneği ile kullanmanızı öneriyoruz. Bu sayede modem yahut router’ınız, kullandığınız kablosuz internet dayanaklı aygıta nazaran otomatik kanal seçimi yapacak.

En uygun wireless kanalını bulmanız için birçok yolunuz var. Bunlardan en yaygın olanı, akıllı telefonlar için olan Wi-Fi tahlil uygulamaları. Lakin akıllı telefonların kapsam alanları modemlerimiz kadar geniş olmadığından, modem üzerindeki wireless kanal tahlili özelliğini kullanabilirsiniz.

Zyxel VMG3625-T50B modeli bu özelliği sunduğundan, uygulamaya gereksinimimiz kalmıyor. Lakin irtibat kalitesini ölçmek için kullanmak istiyorsanız yahut modeminizde bu özellik yoksa, bu uygulamaları kullanabilirsiniz.

Zyxel modem 2.4 GHz frekansı için halihazırda 4. kanalı kullanıyor. Bu kanal, 100 Mbps internet süratimizi epey düşürüyor. Lakin cürüm kanalda değil, etrafımızda bu kanalı kullanan birçok aygıtta. Modemimizin wireless kanal tahlil ekranına girdiğimizde, 4. kanalı kullanan epeyce fazla aygıt olduğunu gördük.

Tahlil sonrasında 1, 2, 3, 8, 11 ve 12. kanalların boş olduğunu görüyoruz. Zyxel VMG3625-T50B modeli 9’a kadar kanal desteklediğinden, 8. kanal bizim için en uygun kanal üzere duruyor. Artık gelelim testlere.

Wi-Fi kanalımız 4 iken ve değişim sonrası 8’e çektiğimizde yaptığımız testler aşağıdaki üzere. Her iki testte de aralık tıpkı kalmasına karşın, frekans karışıklığı sebebiyle yanlış ara ölçümü ve sinyal kaybı görüyoruz. Lakin 8. kanalda bu sorun ortadan kalkıyor ve sinyal kalitemiz artarak irtibat süratimiz da artıyor.

Teorik testi bir kenara bırakalım ve gerçek teste geçelim. Speedtest.net taşınabilir uygulaması üzerinden 4. ve 8. kanalları başka ayrı test ettik. Sonuçlar bu biçimde;

100 Mbps internet sınırımızı, Galaxy S21 5G akıllı telefon ile test ettik. Modemimiz 4. kanaldayken aygıtımız 42 Mbps indirme ve 10.1 Mbps upload pahasına ulaştı. Bu testte gecikme bedelimiz ise 32ms oldu.

Wi-Fi kanal tahlili sonrasında 8. kanala geçtikten sonra ise indirme süratimiz 90.4 Mbps, upload süratimiz 9.94 Mbps olarak çıktı. Gecikme kıymeti ise 16ms’ye düştü.

Gerçek kanal seçimi ile hem internetimizi hızlandırdık hem de gecikme bedelimizi düşürdük. Suratımızın artışının yanında kopma üzere meselelerden da kurtulmuş olduk. Pekala siz wireless kanalınızı nasıl değiştirebilirsiniz?

Wireless kanalları, modem yahut router aygıtlarınızın arayüzüne erişerek yahut varsa taşınabilir uygulamalarına erişerek yapılabilir. Ayarlar ve menüler çoklukla her aygıtta benzerlik gösteriyor. Biz de TurkNet’in bize sağladığı Zyxel VMG3625-T50B modem üzerinden Wi-Fi kanal değişikliğini anlatacağız.

Her modem ve router için taşınabilir uygulama olmadığından, web tarayıcısından arayüze erişerek bu süreci gerçekleştireceğiz. Öncelikle modem yahut router aygıtınızın arayüzüne erişmek için, kullanılan ağ geçidi IP adresini girmeniz gerekiyor. Bu IP’ye aygıtınızın altındaki etiketten yahut CMD’ye ipconfig yazarak ulaşabilirsiniz.

Zyxel VMG3625-T50B modemimiz 192.168.1.1 ağ geçidini kullanıyor, bu sebeple Google Chrome’un URL kısmına 192.168.1.1 yazarak (kendi modeminizin ağ geçidini kullanmalısınız) Enter’a basıyoruz. Karşımıza kullanıcı ismi ve şifre istenen bir ekran geldi. Burada, yeniden modeminizin altında yer alan etiketteki bilgileri girin ve arayüze erişim sağlayın.

Arayüze eriştikten sonra, menülerden Kablosuz yahut Wireless yazan kısmı bulmalısınız. Bu her modemde emsal yerlerde bulunuyor. Bu menüleri Ağ Ayarları ana menüsünün altında bulabilirsiniz.

Karşımıza kablosuz ağ ayarlarımız geldi. Burada gördüğünüz üzere 2.4 GHz ağımız için halihazırda 4. kanal ve 20 MHz bant genişliği kullanılıyor. Biz 20/40MHz seçeneğini seçsek de, aygıtımız otomatik olarak 20 MHz aralığı tercih etmiş. Wi-Fi kanalı noktasında ise 4. kanal kalabalık olduğundan, boş kanallardan birine geçiş yapmamız gerekiyor. Üstte da gördüğümüz üzere 8. kanal boştu ve 8. kanala geçiş yaparak ayarlarımızı kaydediyoruz.

Burada 8. kanalı seçmemizin sebebi, büsbütün ortamdaki modemlerin öbür kanalları kullanmasından kaynaklanıyor. Yani boş kanallarda olmamız, frekans karışıklığını önleyerek kablosuz internet performansımızı olumsuz etkilemeyecek.

Sizin bu noktada kendi ortamınızdaki kanalları taramanız ve en uygun kanala geçiş yapmanız gerekiyor.

İnternet servis sağlayıcıların sunduğu modemler ekseriyetle giriş düzeyi aygıtlar oluyor. Uygun wireless kanalına geçiş yapsanız da kablosuz ağınızdaki sorunları gideremeyebilirsiniz. Bu noktada ise yapmanız gereken yeni ve şimdiki aygıtlara terfi etmek. Lakin uyumlu olan modemi bulmak ve kurulumunu yapmak sorun olabiliyor.

TurkNet’in faturaya ek 12 taksitle yahut direkt peşin fiyatla satışa sunduğu Zyxel VMG3625-T50B modem ise hem ADSL hem VDSL hem de fiber yani TurkNet’in GigaFiber hizmetiyle tam uyumlu.

Modem ve router tarifini tek aygıtta birleştiren bu eser, kullanıcıların altyapı tipi fark etmeden internete süratli bir biçimde bağlanmalarını sağlıyor. Üstelik ayrıcalıklar bununla da hudutlu değil. ADSL kullanıcısı olan bir kişi altyapısı güzelleştikten sonra VDSL hizmetine geçmek istediğinde rastgele bir ek masrafa girmeden mevcut aygıtla yoluna devam edebilecek. Tıpkı formda fiber altyapıya geçen bir kişi de tekrar birebir modemle yoluna devam edebiliyor.

TurkNet abonesi değilseniz ve TurkNet’in sunduğu ayrıcalıkları deneyimlemek istiyorsanız, mevcut internetinizi iptal ettirmeden geçiş yapma talihine sahipsiniz.

TurkNet’li olmak için birinci olarak internet hizmeti almak istediğiniz adreste altyapı sorgulama yapmanız gerekiyor. Bu sorgu sonucunda altyapınızda alabileceğiniz azamî suratı görebilir ve aboneliğinizi başlatabilirsiniz.

Türkiye’nin başarılı internet servis sağlayıcılarından olan TurkNet, kullanıcılarına oturdukları yerden kolay ve zahmetsiz müracaat imkânı tanıyor. Bu noktada müracaat adımlarınızı da dijital olarak 3 adımda gerçekleştirebiliyor ve süreçleri Online Süreç Merkezi’nden takip edebiliyorsunuz. Bu sayede abonelik süreci anlık olarak Online Süreç Merkezi veya TurkNet Taşınabilir Uygulaması üzerinden takip edilebiliyor.

Pekala tüm bu evreler nasıl gerçekleştiriliyor? Tüm bu süreçler için “3 Adımda Nasıl TurkNet’li Olurum?” isimli makalemize göz atabilirsiniz.

Halihazırda bir internet aboneliğiniz varsa, aboneliğinizi iptal ettirmeden basitçe TurkNet’e geçebilirsiniz. Nasıl mı?

TurkNet, öbür operatörlerden geçmek isteyen kullanıcılar için, mevcut aboneliklerini iptal ettirmeden TurkNet’e geçiş kolaylığı sunuyor. Süreçlere başlamadan evvel, TurkNet ile alabileceğiniz tarifeyi, altyapı sorgulaması ile öğrenebilirsiniz.

TurkNet başvurusu öncesi altyapı nasıl sorgulanır?

Türkiye’nin önde gelen internet servis sağlayıcılarından olan TurkNet, internet başvurusu öncesinde altyapınızın hangi teknolojiyi desteklediği ve hangi suratı desteklediğini belirten bir altyapı sorgulama sistemine sahip. Bu sistem sayesinde adresinizdeki altyapının ADSL/VDSL ya da Fiber olup olmadığını ve desteklediği azamî suratı görebilirsiniz.

TurkNet’in altyapı sorgulama sistemi iki formda çalışıyor; adres ile sorgulama ve sabit telefon numarası ile sorgulama. Altyapı sorgulaması hakkında daha fazla ayrıntı için “TurkNet Altyapı Sorgulaması Nasıl Yapılır?” makalemize ve görüntümüze göz atabilirsiniz.

Altyapımızı sorguladığımıza nazaran, gelelim operatör değiştirme süreçlerine.

Müşteriler internet sitesindeki müracaat adımlarını uygulayarak yahut telefon üzerinden müracaat metodunu kullanarak TurkNet’e geçişleri için birinci adımı atıyor. Akabinde TurkNet, müşteriler için tüm geçiş sürecini yöneterek zahmetsiz bir geçiş süreci sunuyor. Bu sayede size ayrılan mevcut portu kaybetme riski olmadan ve internetiniz neredeyse hiç kesilmeden geçiş yapabiliyorsunuz.

Bununla birlikte, TurkNet’e geçen kullanıcıların mevcut internet servis sağlayıcı operatörlerindeki cayma bedellerinin 120 TL’si de TurkNet tarafından ödeniyor.

Sizin hiç yerinizden kalkmanıza gerek yok. Mevcut internet aboneliğinizi iptal etmeden TurkNet’e geçiş yapabilirsiniz. Birinci olarak müracaatınızı yapıyorsunuz, akabinde kurye ile kapınıza gelen operatör değişikliği dokümanlarını imzalamanız kâfi. TurkNet, sesli onayınızı aldıktan sonra değişiklik talebinizi operatörünüze iletiyor ve 48 saat içerisinde bu talebe karşılık verilerek geçişiniz tamamlanıyor.

Farklı operatörlerden geçiş süreci de daha evvel anlattığımız “3 Adımda Nasıl TurkNet’li Olurum?” rehberimizdeki ile emsal ilerliyor. Abonelik başvurusu süreçlerine geçmeden evvel altyapı sorgulaması yaparak geçebileceğiniz tarifelere ve kullanabileceğiniz sürat ölçüsüne göz atabilirsiniz. Şayet Kablonet, Superonline fiber yahut Vodafone fiber altyapısı üzerinden hizmet alıyorsanız direkt geçiş süreci olmuyor. Operatör değişikliği için hizmetinizi iptal ettirip, altyapınızın uygunluğuna nazaran TurkNet’e müracaat yapabilirsiniz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli