e
sv

Xbox Konsollarda Harici SSD’leri Kullanmanın Bir Yolu Bulundu

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Bir mod üretimcisinin telaffuzlarına bakılırsa, ek depolamaya gereksinim duyan Xbox Series X yahut S sahipleri yedek SSD’lerini bu konsollarda kullanabilir. Çin görüntü paylaşım sitesi Bilibili’de gönderi yazan bir kullanıcı, şoförün depolama arayüzünü dönüştürmek için bir adaptör kullanarak Xbox Series X ve S’de rastgele bir yüksek süratli SSD kullanmanın potansiyel olarak mümkün olduğunu keşfetti.

Mod imalcisi, Xbox Series S’in NVMe SSD’sini ve harici genişletmesini kullanmak için iki PCIe 4.0 irtibat noktası kullandığını ve en kıymetlisi, konsolun harici genişletme kartının tıpkı vakitte bir NVMe arabirimi kullanan CFExpress protokolünü kullandığını öğrendi.

Bildiğiniz üzere Xbox konsollarda sadece Seagate’in özel olarak ürettiği harici bir SSD kullanılabiliyor. Mod imalcisi ise rastgele bir uyumlu PCIe 4.0 SSD’nin CFExpress’e dönüştürülebileceğini varsayım etti. Böylelikle Xbox donanımı, farklı SSD’leri bile Seagate şoförü olarak algılıyor.

Bu doğrultuda daha ucuz ve standart bir CH SN530 M.2 2230 SSD ile birlikte PCIe-4.0-CFExpress adaptörü kullanıldı. Xbox Series S, sürücüyü “depolama genişletme kartı” olarak tanıdığı için rastgele bir sorun yaşanmadı.

Geliştirici, süreksiz tahlilin sırf yeni Xbox’larda dahili depolama olarak kullanılan CH SN530 M.2 2230 SSD ile test edildiğinin altını çiziyor. Buna ek olarak, diğer bir kişi kameralar için kullanılan CFexpress Type B PCIe 3.0 kartı kullanarak tıpkı yolu denedi ve uyumlu olarak tanımlanmadığını yazdı. Yani bu mevzunun ucu açık ve şimdi hiçbir şey net değil.

Sony, PlayStation 5 üzerindeki genişletme yuvasını herkes için aktifleştirmeye hazırlanıyor. Microsoft ise kendi konsollarındaki bu eksikliği kapatmak için yakında bir yazılım güncellemesi yayınlayabilir ve bulunan bu açığa gerek kalmayabilir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli