e
sv

Xiaomi, 120W şarj teknolojisinin pile ziyan vermediğini sav ediyor

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Yaklaşan Xiaomi 11T Pro akıllı telefonun 120W süratli şarjı destekleyeceği aslında resmi olarak doğrulanmıştı. Verge, Çinli şirketin bir temsilcisiyle konuştu ve bu teknolojinin nasıl uygulandığını ve pili nasıl etkilediğini öğrendi.

Xiaomi’nin milletlerarası halkla ilgiler departmanı lideri Daniel Desyarle, HyperCharge hızlı şarj teknolojisiyle ilgili soruları yanıtladı ve 11T Pro’nun çift hücreli bir pil tasarımı kullanacağını söyledi. Bu tahlili, bir otomobildeki iki bağımsız akaryakıt deposunun birebir anda doldurulmasına benzetti. Böylelikle, bir kanal üzerinden hayli yavaş şarj etmek yerine, birebir anda birkaç kanaldan güç sağlanarak pilin süratli bir biçimde doldurulması mümkün oluyor.

Tek dezavantajı şarj aletinin büyük olması

Ayrıyeten bu kadar süratli şarj kullanmanın pilin daha fazla aşınmasına neden olmadığını söyledi. Bu gayeyle, şirket çok sayıda test gerçekleştirdi ve 120W’lık bir adaptör kullanıldığında, 800 şarj döngüsünden sonra pilin özgün kapasitesinin %80’ini koruduğundan emin oldu. Daha yavaş şarj aygıtlarının kullanılmasının durumu güzelleştirip iyileştirmeyeceği sorulduğunda Daniel, farkın çok az olacağını belirtti.

Xiaomi yöneticisi, akıllı telefonunuzu bir gecede şarj edecekseniz, bu durumda daha az güçlü bir adaptör kullanmanın mantıklı olduğunu da itiraf ediyor. Ona nazaran, kullanıcıların yüzleşmesi gereken tek gerçek, şarj aygıtının biraz daha büyük boyutu.

Xiaomi’nin bir akıllı telefonu 8 dakikada büsbütün şarj edebilen 200W süratli şarjı zati tanıttığını belirtmekte yarar var. Bir şirket temsilcisi, bu teknolojinin testlerinin devam ettiğini, hasebiyle şimdi ticari kullanıma hazır olmadığını kaydetti. Tıpkı formda Mi Air Charge (kablosuz) ile ilgili soruyu da şahane bir konsept halinde yanıtladı.

Xiaomi 11T Pro’nun sunumunun 15 Eylül’de gerçekleşeceğini de hatırlatalım.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli