e
sv

Xiaomi, arabasını üretmesi için ortak aramaya başladı: FAW Group ile görüşüldü

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Otomotiv pazarına faal olarak ilgi duyan tek elektronik üreticisi Apple değil. Çinli teknoloji devi Xiaomi de kendi elektrikli arabasını piyasaya sürme hazırlığı yapıyor. Şirket bu bahisle ilgili üretim ortağı aramaya başladı.

Pandaily internet sitesinin haberine nazaran Xiaomi’nin kurucusu ve CEO’su Lei Jun, geçtiğimiz günlerde Jilin eyaletindeki Çinli araba üreticisi FAW Group‘un genel merkezini ziyaret ederek şirket idaresiyle bir iştirak görüşmesi yaptı.

Xiaomi’nin işvereni markanın birinci elektrikli aracının üretimini FAW’a emanet etmek istiyor. Tecrübeli yönetici ziyareti sırasında Jilin eyaletindeki üst seviye hükümet yetkilileriyle de bir ortaya geldi. Gaye, Jilin otomotiv sanayisi ile sıkı münasebetler kurmaya yönelik bir adım atmaktı.

Gaye yer yıl yeni bir model çıkarmak

Çin Komünist Partisi eyalet komitesi sekreteri Jing Junhai, Lei Jun’un ziyaretinin lokal araba şirketleriyle iş birliğini güçlendirmek olduğunu söyledi. Junhai, Xiaomi’nin FAW ve bölgedeki otomotiv sanayisinin başka temsilcileriyle bağlarını güçlendirebileceğini umuyor.

Aktarılan bilgilere nazaran Xiaomi’nin birinci arabası 2024 yılında piyasaya sürülecek. Çinli şirketin maksadı sonraki üç yıl boyunca her yıl yeni bir model çıkarmak. Xiaomi birinci üç yılda 900 bin elektrikli araç üretmeyi ve satmayı hedefliyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli