e
sv

Xiaomi, Telefonlara Uzaktan Sansür Uygulayabilecek

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Yeni bir hükümet raporunda ortaya atılan savlar geçerliyse, Xiaomi ve geleceğin akıllı telefonları hakkında birtakım önemli kaygılar oluşacak üzere gözüküyor. Litvanya’nın govLithuania siber güvenlik ajansı, birtakım Xiaomi telefonlarının makul tabirleri uzaktan algılayabildiğini ve sansür uygulayabileceğini sav eden bir rapor yayınladı. Ajans bilhassa Mi 10T, Huawei P40 ve OnePlus 8T‘ye bakmış durumda.

Rapor bilhassa, Mi Tarayıcı da dahil olmak üzere Mi 10T’ye evvelce yüklenmiş uygulamaların birçoğunun vakit zaman Xiaomi’den engellenen bir anahtar söz listesi aldığını argüman ediyor. Rahatsız edici anahtar sözler Tayvan’ın bağımsızlığı, Tibet’i özgürleştirme ve daha ziyadesiyle ilgili. Liste alındığında, aygıt bu anahtar sözlerden rastgele birine dayalı içeriği engelleyebilir.

Öte yandan rapor, Litvanya’da ve genel olarak AB’de satılan Xiaomi telefonlarında içerik filtreleme özelliğinin devre dışı bırakıldığını tez ediyor. Bu, bu fonksiyonun öncelikle Çin pazarlarına yönelik olduğu manasına geliyor lakin Xiaomi’nin bu fonksiyonu uzaktan etkinleştirebileceği de argüman edilmiş.

Tez edilen filtrenin “MiAdBlocklist” olarak isimlendirildiği gösteriliyor. Rapor ayrıyeten fonksiyonelliğin Cleaner, paket yükleyici ve Güvenlik araçları üzere uygulamalara uygulandığını tez etmekte. Bu, engellenenler listesinin daha çok sistem reklamlarıyla ilgili olabileceğini düşündürüyor. Mi Browser’ın topladığı data ölçüsüne ve Xiaomi’nin bulut hizmetine kaydolurken bir kullanıcının aygıtından şifreli bir SMS gönderilmesine de dikkat çekilmiş.

Xiaomi şimdi durum hakkında yorum yapmadı fakat bu rapor, Xiaomi ve aygıtlarını faal olarak kullanan birçok kişi için tasa verecek üzere gözüküyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli