e
sv

Xiaomi telefonunuzdaki Notlar uygulamasından en düzgün biçimde yararlanmak için 5 püf nokta!

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Birden fazla durumda, üreticinin kendi yazılımına dahil ettiği uygulamaları hesaba katmadan, kullanım gereksinimlerimizi karşılayabilecek üçüncü taraf uygulamaları yüklemeye odaklanıyoruz. Bu durum, bizi öteki üçüncü parti hizmetleri kurmaktan kurtarabilecek, lokal uygulama içeren bir arayüz olan MIUI‘nin içine götürüyor.

Bu yazımızda, Xiaomi telefonumuza varsayılan olarak yüklenen Notlar uygulamasına odaklanacağız. Bu uygulamadan en yeterli halde yararlanmak için birçok özelliği olan ve aşağıda detaylı olarak açıkladığımız sahiden gelişmiş bir yazılım.

Projelerinizi daha güzel organize etmek için zihin haritaları oluşturun

Bu özelliklere başlamak için MIUI Notlar uygulamasına gelen en son özelliklerden birinden bahsetmemiz gerekiyor. Bunlar, “zihin haritaları” olarak isimlendirilen, projelerimizi manuel olarak çizmek zorunda kalmadan ana sınırlarını çıkarmanın nitekim çok kolay bir yolu.

Yeni bir not oluşturduğumuzda, uygulamanın kendisi bizlere bir zihin haritası oluşturmayı önerir. Bu, iki formda görüntülenebilir: not biçiminde yahut anahat biçiminde. Teklifimiz, haritanın tüm içeriğini not formatında tamamlamanızdır, böylelikle daha sonra taslak olarak görüntüleyebileceksiniz.

Haritamızı tüm içeriği ile tamamladıktan sonra, onu genişletebilir, tüm bilgileri taşıyabilir, düzenleyebilir ve hatta öbür kullanıcılarla paylaşabilmek için belgeyi bir fotoğraf olarak dışa aktarabiliriz.

Notlarınıza fotoğraf yahut ses kaydı ekleyin

Uygulamanın bize sunduğu bir öbür değişik özellik ise notlarımıza sesli not ve fotoğraf ekleyebilmemiz. Ek olarak, bu çok kolay bir halde yapılıyor: sırf yeni bir not oluşturmanız ve ekranın alt kısmında neye gereksiniminiz olduğuna bağlı olarak sesli notların yahut imajların simgesini seçmeniz gerekiyor.

Bununla, fikirlerinizi daha sonra görüntülemek üzere düzenlemek daha kolay olacak ve kelam konusu bilgilere erişmeniz gerektiğinde, dikkate alınması gerekenleri belirtmek için fotoğraflara açıklamalar bile ekleyebilirsiniz.

Notlarınızı ayırt etmek için art planını ve renklerini özelleştirin

Elbette hepimizin beğendiği bir şey var, telefon arayüzünün tüm taraflarında mümkün olan en yüksek ferdileştirme kapasitesinin bize verilmiş olmasıdır. Aslında MIUI bu hususta en çok öne çıkan arayüzlerden biridir ve notlar uygulamanız da bu özelleştirmeyi sizlere sunuyor.

Bu durumda Xiaomi, notlarımızın her birine farklı bir dokunuş verecek olan, farklı şahsileştirilmiş art planlarla değiştirmemize müsaade veriyor. Bu seçeneğe erişebilmek için yalnızca şunları yapmamız gerekecek:

 • Uygulamada yer alan rastgele bir nota erişin
 • Sağ üstteki gömlek simgesine dokunun
 • Artık, altta ortalarından seçim yapabileceğiniz bir dizi evvelden tanımlanmış tarz göreceksiniz. Uygulamak için en çok beğendiğinizi seçin.

Notlarınızı bilgilerinize nazaran düzenlemek için klasörler oluşturun

Daha üretken olmak kelam konusu olduğunda nizam çok değerli bir mevzudur. Bu nedenle Xiaomi, Notlar uygulamasında, sakladığımız farklı notları kolaylıkla kategorilere ayırabilmek için farklı klasörler oluşturma imkanına sahiptir.

Ayrıyeten, klasörleri oluşturmak çok kolay bir süreç. Yalnızca klasörde yer almasını istediğiniz nota basılı tutup, seçtikten sonra en alttaki “Klasör oluştur” seçeneğine tıklayın ve kullanmak istediğiniz ismi belirleyin.

Notlarınıza yahut görevlerinize sistemin rastgele bir ekranından süratlice erişin

Son olarak, bu son adımı sizlere aktaralım. Bulunduğunuz yerdeki sistemin rastgele bir kısmından nasıl süratli not alabileceğinizi yahut yapılandırdığınız misyonlara nasıl erişebileceğinizi sizlere gösterelim.

Yapılandırmak için yalnızca yapmamız gerekenler:

 • Xiaomi telefonunuzun “Notlar” uygulamasına erişin
 • Sağ üstte, uygulamanın “Ayarlar” menüsüne erişin
 • İçeri girdikten sonra “Çabuk Notlar” seçeneğini seçin
 • Çabuk Notlar” kısmını aktifleştirin

Bu kolay yapılandırmadan sonra, rastgele bir alanda parmağımızı ekranın sağından soluna kaydırarak görüntüleyebileceğimiz ekranımızın sol üst kısmında küçük bir çubuğun göründüğünü göreceksiniz.

Bununla daha evvel oluşturduğumuz tüm notlarımıza yahut misyonlarımıza süratli bir biçimde erişeceğiz ve hatta iki kısmın her birinde “+” düğmesini seçerek notların yenilerini süratli ve kolay bir halde ekleyebileceksiniz.

Uzun bir makalemizin sonuna geldik. Tahminen biraz uzun olmuş olabilir lakin işinize yarayacağınızı düşünüyoruz. Niyetlerinizi yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli