e
sv

Xiaomi Türkiye hakkında şok iddia! Hastanelik olanlar var

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Tezlere nazaran Xiaomi Türkiye çalışanları direnişe geçti. Sebep ise sendikaya üye oldukları için işten atılmaları. Argümanlara nazaran baskı ve mobbing yüzünden hastaneye kaldırılanlar dahi var.

Çinli akıllı telefon üreticisi Türkiye’de kurduğu fabrikasında sendikalaşan personellerin işten atılmasıyla gündeme daha evvel de gelmişti. Ağustos ayında 800 civarında emekçinin bulunduğu Salcomp’ta makûs şartlarda çalıştığını tez eden çalışanlar örgütlenmeye başlamıştı. Taban fiyat düzeyinde fiyat aldıklarını söyleyen emekçiler sendikalaşma faaliyeti üzerine kümeler halinde işten atılmıştı.

Xiaomi Türkiye çalışanları direnişe geçti!

Ağustos ayında şirketin çalışanlarından biri, Salcomp’ta 23 Mart’ta işe girdim. Ağustos’ta 25/2 maddesiyle işten atıldı. Olağan bu mazeretti. Fiyatlarımız, mesailerimiz düzgün ödenmiyor. 30 gün çalışan arkadaşlarımıza 1900 lira veriyorlardı. Minimum fiyatı dahi alamıyorduk. 8 saat diye girdik lakin 10-11 saatlik çalışma saatleri var” sözlerine yer vermişti.

Görünüşe nazaran olayların gibisi tekrar yaşanıyor. Tezlere nazaran Xiaomi Türkiye çalışanları direnişe geçmiş durumda. Xiaomi daha evvel yaşanan olaylarla ilgili “”Olayı öğrenmemizle birlikte durumun tam olarak ne olduğunu anlamak için çabucak Türkiye’deki fabrika ile bağlantıya geçtik. Xiaomi olarak bu olayın en uygun biçimde ele alınacağını umuyoruz. Şirketimiz her vakit mevzuat kaynaklı yükümlülüklerini yerine getirmekte ve faaliyet gösterdiği bölgelerin ilgili yasa ve düzenlemelerine mutlak suretle uymaktadır.” tabirlerini kullanmıştı.

Tekrar gündeme gelen bu bahisle ilgili Xiaomi bir açıklama yaparsa kesinlikle yer vereceğiz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli