e
sv

Xiaomi Yeniden Şaşırttı!

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Xiaomi, yaptığı yeni teknolojik gelişmelere bir yenisini daha ekliyor. Yakında tanıtacağı teknoloji ile telefonlarına farklı bir kullanım yaşatacak. Aygıtlarına entegre edilecek gelişmiş bir pil teknolojisini tanıtan firma, bu teknolojiyi gelecek yıl aygıtlarına entegre etmek istiyor.

Çinli teknoloji devi, bu olağanüstü haberi Çin toplumsal ağı Weibo’da paylaşarak duyurdu. Açıklamaya nazaran, şirket silikonun hissesini yaklaşık üç katına kadar artırmayı başaran bir batarya teknolojisi geliştirdi.

Xiaomi Batarya performansına odaklandı

Bu teknolojide bataryalar, tek bir şarjla yaklaşık %10 daha fazla kapasite (mAh) ve 100 dakikaya kadar ek dayanıklılık müddeti sağlıyorlar. Xiaomi’nin kaydettiği bu ilerleme olağanüstü bir haber olarak görülüyor.

Xiaomi, bu yeni pili 2022‘nin ikinci yarısında uygulamayı planlıyor. Bu da yakında akıllı telefonlarda yahut akıllı saatlerde harici bataryalara gereksinim duymadan daha fazla pil kapasitesi göreceğimiz manasına geliyor.

Bataryalardaki Güvenlik

Ayrıyeten Xiaomi, güvenliği de unutmuyor. Paketleme teknolojisi kıymetli ölçüde geliştirildi ve şirket alan verimliliğini daha uygun yönetebiliyor. PCM modülü (Koruma Devresi Modülü) 90 derece eğilerek düz bir biçimde döşenme sıkıntısını ortadan kaldırıyor, bu da yerden tasarruf sağlayabilir.

Gelişmiş algoritmalara dayalı çeşitli kapasitans sensörleri de var. Bunlar, bağımsız pil hücrelerinin güvenliğini ve hizmet ömrünü artırır. Bir öteki değerli sensör de pil sıcaklığını ölçen sensördür. Çok ısınma ile tüm aygıtın sıcaklığı artar ve pil yavaş yavaş kapasitesini kaybeder. En berbat durumda bile, patlama tehlikesi vardır.

Ayrıyeten akıllı telefonlarda pilin çok şarj olmasıyla ilgili bir sorun da var. Sıradan beşerler akıllı telefonlarını bütün gece şarjda bırakırlar. Çağdaş akıllı telefon kullanıcıları ise, programlanmış çalar saatten birkaç dakika evvel, pili tekrar şarj etmek için şarj etme sürecini sonlandırırlar.

Xiaomi’nin sonunda batarya teknolojisini nasıl ele alacağını yakında göreceğiz, lakin birebir boyutta daha yüksek bir pil kapasitesine sahip olmak, akıllı telefon sahiplerinin takdir edeceği bir yenilik üzere görünüyor. Firmanın bu yeni pilin prömiyerini hangi aygıtta yapacağını ise merak ediyoruz.

Bu yeni Xiaomi pil teknolojisi hakkında ne düşünüyorsunuz?

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli