e
sv

Xiaomi’den 78 milyar dolarlık yatırım!

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Teknoloji devi Xiaomi, elektrikli arabanın gelişimi konusunda nitekim önemli adımlar atmaya devam ediyor. Bu kere,hazırlanan elektrikli araba yasasının kesimi olması gereken hibrit pillere 500 milyon yuan (yaklaşık 78 milyar dolar) yatırım yapacak.

Otomotiv ve teknoloji sanayilerini de etkileyen bir yarı iletken krizinin ortasında Xiaomi, Shunwei Capital ve Huawei şirketleri ile iş birliğine gitti. Birlikte, Xiaomi Elektrikli Araç Pil Fonunu finanse edecekler. Tedarikçi Weilan New Energy şirketidir ve projenin kendisi 5 milyar yuan’a kadar (yaklaşık 693 milyon €) bir bütçeye sahip.

Yapılan yatırıma nazaran, Weilan New Energy , Fangshan (Pekin), Liyang (Jiangsu) ve Huzhou’da (Zhejiang) üretim üsleri bulunan 2016 yılında kurulmuş bir şirkettir. Ayrıyeten bu firma, yarı katı (hibrit) pillerin endüstriyel üretimi için tek teknoloji kaynağı.

Xiaomi, kelam konusu iş birliğinin ana yatırımcısı ve bu nedenle bir avantaja sahip. Firma ferdî bileşenlerin tedarik sürecinde liderliği üstlenecek. Mevcut bilgilere nazaran bu, standart pil hücrelerinin üretiminde bir yenilik olarak görülüyor. Spesifik olarak, katı ve sıvı elektrolite sahip hibrit pillerin üretimi ile ilgilidir. Örneğin, NIO ET7 elektrikli arabanın tek bir şarjla yaklaşık 1000 kilometreye kadar menzil sunabildiği yarı sert piller olarak dikkat çekiyor.

Gelecek yıl için yüksek yoğunlukta depolanmış güç ve üretim

Bu pil, katalizör olarak katı ve sıvı elektrolit kullanır. Elektrifikasyon sırasında katılaşır ve pilin içine anorgatik karbon ve silikondan yapılmış bir anot da yerleştirilir. Ayrıyeten, Ultra yüksek nanometreye sahip bir nikel katot da vardır.

Pil üretim teknolojisindeki bu değişiklikle gerçekte neler başarılabileceğini anlamak birinci bakışta biraz daha sıkıntı olabilir. Xiaomi’ye nazaran anahtar, bu yeni teknolojinin yoğunlukta depolanan elektriği %50’ye kadar artırabilmesidir. Yani tıpkı boyuttaki bir pilden 360 Wh/kg’a kadar fazla güç içerebilir.

2022’nin dördüncü çeyreğinde sevkiyata başlayacak olan hibrit piller, Xiaomi‘nin müşterileri için hazırladığı elektrikli aracın devam eden geliştirme sürecindeki birçok süreçten sadece biri. Xiaomi’nin hibrit pillere sahip bitmiş elektrikli arabası, 2024‘ün ikinci yarısında resmi olarak tanıtılacak.

Xiaomi’nin yaklaşmakta olan elektrikli otomobilini nasıl buluyorsunuz?

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli