e
sv

Xiaomi’den “Cihazlar İzleniyor” savına açıklama geldi

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Litvanya Savunma Bakanlığı tüketicileri uyararak Xiaomi aygıtlarını çöpe atmaları konusunda duyuruda bulunmuştu. Bakanlık mevzuyla ilgili yaptığı açıklamada Bakanlık yaptığı açıklamada Çin cep telefonlarını satın almaktan mümkün olduğunca kaçınılması gerektiğini duyurdu.

Litvanya Siber Güvenlik Kurumu’nun argümanlarına nazaran, Çinli teknoloji devi Xiaomi’nin Avrupa’da sattığı aygıtların “özgür Tibet”, “çok yaşa Tayvan bağımsızlığı” yahut “demokrasi hareketi” üzere tabirleri tespit etme ve sansürleme yeteneğine sahip. Xiaomi ise bugün bu mevzuyla ilgili bir basın açıklamasında bulundu.

“Xiaomi aygıtları, kullanıcılara gelen ya da giden bağlantıları sansürlemez”

Aygıtların sansürlendiği ve izlendiğiyle ilgili argümanlara karşılık veren şirket, “22 Eylül 2021 tarihinde basında yer alan haberlere ait; Xiaomi aygıtları, kullanıcılara gelen ya da giden bağlantıları sansürlemez. Xiaomi, akıllı telefon kullanıcılarının telefonla arama, web’de arama, web’de gezinme yahut üçüncü taraf bağlantı yazılımlarının kullanımı üzere ferdî davranışlarını asla kısıtlamamıştır yahut engellememiştir, hiçbir vakit da kısıtlamayacak yahut engellemeyecektir. Xiaomi, kullanıcıların yasal haklarına saygılıdır ve bu hakları korur. Xiaomi, Avrupa Birliği Genel Data Müdafaa Tüzüğü’ne (GDPR) uygun bir formda hareket etmektedir.” tabirlerini kullandı.

Litvanya hükümeti dün yaptığı açıklamada “Tavsiyemiz yeni Çin telefonlarını satın almamanız ve daha evvel satın alınmış olanlardan da mümkün olduğunca süratli bir formda kurtulmanızdır” sözlerine yer vermişti. Lakin şirket bugün yaptığı açıklama ile bahse netlik getirmeye çalışıyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli