e
sv

Xiaomi’nin Türkiye’deki fabrikasında sendikalaşma krizi büyüyor

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Xiaomi’nin akıllı telefon üretimi yaptığı İstanbul Avcılar’daki fabrikasında emekçi ve patron ortasındaki problemler devam ediyor. Salcomp tarafından işletilen fabrikada sendika krizi büyüdü ve 170 personel işten çıkartıldı. Çalışanlar aksiyon yapıyor.

Kuvvetli çalışma şartları nedeniyle çalışanlar, sendikalara üye oldu. Türk Metal Sendikası, fabrikadaki çalışanların yüzde 65’ini üye yaparak toplu iş mukavelesi görüşmeleri için yetki aldı. Sendikanın yetki sahibi olmasının çabucak akabinde 170 personel işte çıkartıldı. Bunun üzerine kriz daha da büyüdü.

Xiaomi bahis hakkında 2 hafta evvel açıklama yapmış ve sorunun Salcomp kaynaklı olduğunu açıklamıştı. Olayın araştırılacağı belirtmişti. Son yaşanan olayların akabinde yeni bir açıklama yapılmadı.

Sendika yetkilisinden açıklama

Türk Metal Sendikası İstanbul 1 No’lu Şube Lideri Mehmet Ali Akman, personellerin sendikaya üye oldukları için işten çıkartıldığını fakat resmi açıdan farklı münasebetler gösterilerek işten çıkarmaların yapıldığını açıkladı. Sendikaya üye olan personellerin işten çıkartılmasının akabinde kısmi iş durdurma aksiyonu yapıldı ve bu aksiyonlar nedeniyle 170 kişi daha işten çıkartıldı. Son gelinen noktada ise 800 kişilik fabrikanın 100 çalışanının fabrika önünde harekette olduğunu, beyaz yakalılarla birlikte mavi yakalılardan da üretime devam eden olsa da üretimin azaldığını söyleyen Akman, fabrikada günde 2 bin 600 telefon üretilirken, şu an üretimin 600 adede kadar düştüğünü lisana getirdi.

Türk Metal Sendikası’ndan Mehmet Ali Akman’ın verdiği bilgiye nazaran çalışanlar taban fiyatın üzerinde maaşa anlaştıkları halde taban fiyat alıyor. Mesai fiyatları vaktinde yatırılmıyor. İŞKUR’dan devlet dayanağıyla emekçi alıp takviye müddetinin tamamlanmasının akabinde personeller işten atılıyor. Yemek kaliteleri yetersiz. Çalışanlar bu münasebetlerle sendikaya üye oldular lakin sendikaya üye oldukları için işten atıldılar.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli