e
sv

Yapay Zeka Çağında İnsan Olmak Kitap İnceleme

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Price: [price_with_discount]
(as of [price_update_date] – Details)

Satın AL

[ad_1]

Gelecek Yapay Zeka’da fakat bu gelecek iyi mi olacak?

Yararlı YZ araştırmalarının gündeme oturmasını elde eden MIT Profesörü Max Tegmark, bizi YZ üzerine mevcud son tartışmaların merkezine götürüyor. Varlığımızın gelecekteki safhasını keşfedebilmek için efsaneleri gerçeklerden, ütopyaları distopyalardan ayırıyor. Yapay Zeka kabahat, harp, hakkaniyet, iş gücü, toplum ve bizim insan olma hissimizi iyi mi etkileyecek? YZ’nin yükselişi diğeri tüm teknolojilerden daha fazlaca geleceğimizi şekillendirme potansiyeline haiz.

Zeka bizim kölemiz mi yoksa efendimiz mi olacak?

Otomasyon yardımıyla refah seviyemizi artırırken insanların işi olmayan ve amaçsız kalmasını iyi mi önleyebiliriz? Çocuklarımıza iyi mi kariyer tavsiyeleri vermeliyiz? Çökmeden, hata yapmadan yada hacklenmeden bizim istediklerimizi yapabilmeleri için gelecekteki YZ sistemlerini iyi mi daha oldukca güçlendirebiliriz? Ölümcül otonom tabanca sistemlerinde bir silahlanma yarışından korkmalı mıyız? Makineler vakit içinde her alanda bizi geçip işlerimizi, hatta gezegendeki yerimizi elimizden alacak mı? YZ daha ilkin eşi görülmemiş bir halde yaşamın gelişmesine yardım mı edecek yoksa bizlere yönetebileceğimizden daha büyük bir güç mü verecek?

Iyi mi bir gelecek istiyorsunuz? Bu kitap, çağımızın kim bilir en önemli tartışmasına katılmanıza olanak veriyor. Tüm bakış açılarına yer verirken, süper zeka, anlam, bilinç ve evrendeki yaşamın fizyolojik sınırları şeklinde en köktencilik mevzulara değinmekten kaçınmıyor.

“Bu kitap, Dünya ve ötesinde yaşamın, zekanın ve bilincin geleceği maceramızda karşılaşabileceğimiz güçlükler ve seçimler üzerine görkemli bir rehber.”

– Elon Musk, SpaceX ve Tesla’nın CEO’su

“Yalnız bilim adamları, sanayiciler ve generaller değil, çoğumuz kendimize gelecekteki Yapay Zeka’nın risklerinden kaçınmak ve yararlarından yararlanabilmek için neler yapabiliriz diye sormalıyız. Bu, çağımızın en önemli tartışması ve Tegmark’ın kitabı bu münakaşaya katılabilmenize yardım edecek.”

– Prof. Stephen Hawking

“Yapay Zeka’nın ortaya çıkarabileceği eşi benzeri görülmemiş güç, önümüzdeki yılların insanlığın zirvesi yada çöküşü olabileceği anlamına gelir. Tegmark, Yapay Zeka’nın neticeleri üzerine bugüne dek okuduğum en kapsamlı ve keyifli kitabı yazmış. Şimdiye dek Tegmark’ın neşeli zekasıyla tanışmadıysanız sizi fazlaca güzel bir sürpriz bekliyor.”

– Prof. Erik Brynjolfsson, MIT Dijital Ekonomi İnisiyatifi Direktörü

“Yapay Zeka, zeka ve insanlığın geleceği üzerine düşünüş şeklimizi değiştirecek, harekete geçirici bir kitap.”

– Bert Selman, Cornell Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Profesörü

“Tegmark, bir tür olarak iyi mi bir gelecek yaratmak istediğimiz hakkında fazlaca daha geniş bir münakaşa yaratmak istiyor. Her ne kadar, Yapay Zeka, kozmoloji, değerler ve hatta bilgili deneyimin doğası şeklinde işlediği mevzular zorlayıcı olsa da bu biçim şeyleri okunaklı bir halde sunarak okurun kendi fikirlerini oluşturmasına yardım ediyor.”

– Nick Bostrom, İnsanlığın Geleceği Enstitüsü’nün Kurucusu

“Tegmark’ın yeni kitabı çağımızın en önemli mevzusuna dair derinlemesine ve düşündürücü bir rehber. Biyolojik düşüncelerimizi, kendi yarattığımız fazlaca daha büyük bir zekayla birleştirirken gelecekte iyi mi daha iyi bir uygarlık yaratabileceğimizi araştırıyor.”

– Ray Kurzweil

“Bu kitap beni olduğum yere çiviledi. Yapay Zeka’nın dönüştürücü sonuçlarıyla kısa süre sonrasında yüzleşebiliriz yalnız bunlar bizim için aden mi yoksa cehennem mi olacak? Buna karar verebilecek bir jüri neredeyse yok fakat bu aydınlatıcı ve okunaklı kitap bir fikir edinmemizi sağlıyor.”

– Prof. Martin Rees, Kraliyet Astronomu

“Meşhur bir fizikçi ve Yaşamın Geleceği Enstitüsü başkanı olmak, Max Tegmark’a çağımızın en önemli mevzusu hakkında okuyucusunu hafife almadan bilgilendirme olanağını sağlıyor.”

– Jaan Tallinn, Skype’ın Eş Kurucusu

“Orijinal, okunaklı ve düşündürücü. Tegmark YZ’nin birçok değişik yüzüne anlam kazandırıyor. The Second Machine Age’in ekonomik perspektifine ve YZ’de son yıllarda mevcud gelişmelerin yakın dönemdeki sonuçlarına ışık tutarken günümüzden Yapay Genel Zeka’ya ve süper zeka seviyesine iyi mi gelebileceğimizi açıklıyor. Tegmark, Emerson’dan da bir alıntı yapıyor: ‘Yaşam bir yolculuktur, hedef değil.’ Aynı söz bu kitap de ilgilendiriyor olabilir. Bu kitabın tadını çıkarırsanız, bitirdiğinizde seneler sonrasında insanlığın ve hızla gelişen hızla gelişen teknolojinin gelebileceği yeri fazlaca daha iyi anlayabilirsiniz.”

– Science

“Anlaşılır ve sürükleyici. Okura birçok şey sunuyor. Tegmark’ın, elektronik devreler yada insan beyninin düşünce şeklinde elle tutulamaz bir şeyi iyi mi ürettiğini açıklaması hem son aşama zarif hem de aydınlatıcı. Yapay süper zekanın bir halde kontrolden çıkabileceği fikrine birçok bilim insanı karşı çıkıyor fakat YZ tartışmalarının alevlenmesinin bir sebebi de Tegmark’ın emekleri.”

– Wall Street Journal

Max Tegmark: MIT’de fizik profesörüdür ve Yaşamın Geleceği Enstitüsü’nün başkanıdır. Our Mathematical Universe kitabının yazarıdır ve düzinelerce bilimsel belgeselde yer almıştır. Fikirler, macera ve gelecek hakkında tutkusu bulaşıcıdır.

[ad_2]

Yaşam 3.0: Yapay Zeka Çağında İnsan Olmak

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli