e
sv

Yapay Zeka, İnsanlardan Daha Dengeli Karar Alabiliyor

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Günümüz teknoloji dünyasının odak noktası sayılan yapay zeka, farklı kesimlerde çalışan insanlara yardımcı olmaya devam ediyor. Bilhassa bir hususla alakalı yapay zekaya danışmak araştırmacıların sıklıkla kullandığı usullerin başında gelmekte. Pekala tıp hekimleri, hastalarına teşhis koymak için yapay zekanın görüşlerini alsa ne üzere sonuçlar ortaya çıkardı? İşte Kanadalı iki ruh sıhhati araştırmacısı bunu incelemek maksadıyla işe koyularak çeşitli dataları Journal of Applied Behavior Analysis isimli bilim mecmuasında yayımlamış. Montréal Üniversitesi’den Marc Lanovaz ile St Lawrence Koleji’den Kieva Hranchuk’ın gerçekleştirdiği bu çalışmaya dilerseniz daha yakından bakalım.

UDEM Psikoeğitim Okulu Uygulamalı Davranışsal Araştırma Laboratuvarı Lideri olan Doçent Lanovaz’ın yaptığı açıklamada, “Tıp ve eğitim uzmanları, insanların ruhsal açıdan yetersiz takviye almasına neden olabilecek davranışsal müdahalelerin aktifliği konusunda hemfikir değil.” diyerek hastaların tedavi sürecinde karşılaşabileceği belirsizlik durumunun çözülmesi gerektiğini belirtti. Bu sorunun tahlili için Marc Lanovaz ve Kieva Hranchuk birinci olarak davranış problemleri konusunda tedavi gören 1024 bireyden simüle edilmiş bir bilgi bütünü oluşturdu.

Araştırmanın devamında ise 1024 olaya doktora eğitim seviyesindeki 5 davranış analisti atandı ve bu analistlerden tedavinin nasıl olması gerektiği konusunda kararlarını paylaşmaları istendi. Akabinde Marc Lanovaz ve Kieva Hranchuk tarafından geliştirilen makine tahsili temelli bir bilgisayar modeli de 1024 hadiseyi tek tek tahlil ederek çok sayıda tedavi sonucu ortaya koydu. Çalışmanın son basamağında da davranış analistleriyle yapay zekanın paylaştığı sonuçlar karşılaştırılarak hangi tarafın daha dengeli karar verdiği saptandı.

Marc Lanovaz araştırmaya ait, “5 davranış analisti, incelediği hadiselerin sırf yüzde 75’inde tıpkı sonucuna varabildi. Lakin yapay zeka, tüm analistlerin verdiği kararlara nazaran çok daha az kusur hissesi oranıyla tedavi sonucuna ulaştı. Bu durum uzmanların hastalarıyla alakalı öngörülebilir düşünmesi için yapay zekadan yardım alabileceğini gösteriyor. Örneğin hekimler DEHB, anksiyete ve depresyon üzere çeşitli bozuklukları olan şahısların tedavisine devam edip etmeme konusunda makine tahsili teknolojisine danışabilir. Çünkü karar verme süreci, ruhsal ve davranışsal tedavinin temel taşlarından biri sayılmakta.

Günümüzde yapay zekayla gerçekleştirilen çok sayıda proje ve yapılan çalışma var: Yakın vakitte IBM’in makine tahsilinden faydalanarak geliştirdiği iki antibiyotikten, yazılım devi Google’ın yonga seti tasarlamak için bu teknolojileri kullanmasına kadar her bölümdeki şirket kendi alanında ilerleyeme devam ediyor. Niyetlerinizi yorumlarda paylaşmayı unutmayın.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli