e
sv

Yeni 2022 Subaru WRX tanıtıldı: İşte tasarımı ve özellikleri

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

2022 Subaru WRX bugün resmi olarak tanıtıldı. Beşinci kuşak ralli ikonu yenilenen iç ve dış dizaynın yanı sıra yeni platform ve motorla geldi.

Yeni Subaru WRX özellikleriyle neler sunuyor?

Yeni jenerasyon Subaru WRX’in kaputu altında 2.4 litre Boxer motor bulunuyor. Kelam konusu motor 271 beygir güç ve 249 Nm tork üretiyor. Bu da evvelki motora kısayla torkun değişmediği, güç hanesine de +3 yazıldığı manasına geliyor. Yeni WRX’te 6 ileri manuel veya Subaru Performance Transmission ismi verilen yeni otomatik şanzıman seçenekleri mevcut. Otomatik şanzıman vites kulakçıklarıyla 8 ileri manuel modda kullanılabiliyor.

Yapılan açıklamaya nazaran manuel şanzımanın vites oranları optimize edilmiş ve vites değiştirme kalitesi uygunlaştırılmış. Öte yandan otomatik şanzımanın da 2’den 3’e geçişte yüzde 30, 3’ten 2’ye düşüşte de yüzde 50 daha süratli olduğu belirtiliyor. Otomatik şanzıman ayrıca frenleme sırasında evreyle uyumlu vites küçültme süreçlerine hızlı yanıt verebilen, virajlarda ülkü oranı koruyan ve viraj çıkışında daha süratli reaksiyon veren adaptif vites denetimiyle birlikte çalışıyor.

Subaru Küresel Platformu üzerine inşa edilen 2022 Subaru WRX bu kapsamda çeşitli iyileştirmelere de mesken sahipliği yapıyor. Torsiyonal sertlikteki yüzde 28’lik artış ve daha sağlam süspansiyon sistemi üzere güncellemeler, şasinin sertliğini artırıp yük merkezini düşürerek arabanın sürüş ve yol tutuş performansını bir üst noktaya taşımış. Subaru ayrıyeten art viraj istikrar çubuğunu gövdeye monte etmiş.

Yeni WRX’in ön kısmında yeni farlar ve evvelkine kıyasla daha büyük olan altıgen panjur dikkat çekiyor. Ön kaput üzerindeki geniş hava girişi de modelin sportif yanına vurgu yapıyor. Artta yeni stop lambalarının dikkat çektiği araçta yükü azaltan alüminyum ön çamurluklar kullanılmış. Bunun yanı sıra çamurluk uçlarında ve eteklerde yer verilen siyah plastik eklentiler de gözden kaçmayan ayrıntılardan.

2022 yılı için yeni olan WRX GT versiyonu (beyaz olan) yalnızca otomatik şanzımanla tercih edilebiliyor. Üstelik bu versiyonda Konfor, Olağan ve Spor sürüş modlarının yanı sıra elektronik denetimli süspansiyon sistemi de mevcut. Öte yandan süet döşemeye sahip kırmızı dikişli Recaro koltuklar, 8 taraflı elektrikli ayarlanabilir şoför koltuğu ve 18 inç mat gri jantlar da bu versiyona özel donanımlardan. Öbür versiyonlarda da 17 yahut 18 inç alaşımlı jant opsiyonları mevcut.

Yeni Subaru WRX’te 11.6 inç multimedya ekranı karşımıza çıkıyor. Kelam konusu sistem Android Auto ve Apple CarPlay dayanağına sahip. 11 hoparlörlü Harman Kardon ses sistemi üzere opsiyonların sunulduğu araçta Subaru’nun EyeSight şoför asistan teknolojisi de bulunuyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli