e
sv

Yeni beyin implantı niyetleri metne dönüştürebiliyor

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Stanford Üniversitesi’nden bilim insanları, felçli bir adamın yalnızca ‘düşünerek’ dakikada 90 karaktere kadar ‘yazmasına’ imkan tanıyan bir beyin implantı geliştirdi.

Mayıs ayında Nature’da yayınlanan ve Cumartesi günü WE Summit bilim konferansında sunulan araştırma, kanıları yazıya dönüştürebilen bir teknoloji içerdiği için hayli ilgiyle karşılandı.

Deney 2007 yılında geçirdiği omurilik yaralanması sebebiyle felç olan bir adam üzerinde yapıldı. 65 yaşındaki adam eliyle bir söz yazdığını hayal etti. BrainGate isimli yapay zekâ takviyeli aygıt da beynin motor korteksine yerleştirilen elektrotlar sayesinde adamın kanılarını yorumladı ve sözleri ekrana yansıttı. Uzmanlar da algoritma tarafından yapılan yorumlamaların doğruluk oranının %90’dan fazla olduğunu söz etti.

Stanford’dan Krishna Shenoy konferans sırasında yaptığı açıklamada, “Bu buzdağının yalnızca görünen kısmı. Beyni sinirbilim yoluyla anladığımız önümüzdeki yıllarda çok daha çeşitli ve güzel şeyleri başarabileceğiz” sözlerini kullandı.

Ekonomik takviyeye muhtaçlık var

Ek olarak Shenoy bu biçim teknolojilerin birtakım sıkıntılarla karşılaşabileceğini belirtti. Açıklamalara nazaran insanları beyin implantına ikna etmek ve teknolojinin gelişmesi için para bulmak değerli bir sorun. Bu yüzden Sheron, özel şirketlerin bu üslup teknolojilerin gelişmesine ve araştırılmasına daha fazla kaynak sağlamasını istiyor.

Uzmanlar bu araştırmanın yalnızca bir başlangıç olduğunu, hala yapılacak birçok işin olduğunu belirtiyor. Fakat gereken yatırımlar sağlanırsa ve bu şekil teknolojiler gelişmeye devam ederse beyin implantları konusunda çok büyük ilerlemeler kaydedilebileceğini söylemek yanlış olmaz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli