e
sv

Yeni bir keşif, insanların 12.300 yıl evvel de tütün kullandığını ortaya çıkardı

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan arkeologlar tarafından yapılan yeni bir araştırma, insan ırkının binlerce yıl evvel de tütün kullandığını ortaya çıkardı.

Utah eyaletinde yapılan hafriyatlar sonucunda arkeologlar, dört kömürleşmiş tütün bitkisi tohumuna ulaştı. İncelemeler sonucunda da bu bulguların Amerika’da 12.300 yıl evvel yaşayan beşerler tarafından kullanıldığı ortaya çıkarıldı. Uzmanlara nazaran o vakitlerde bulunan avcılar bu tütünleri günlük aktiviteleri sırasında tüketmiş olabilir.

Bu keşfe kadar bilinen en eski tütün kullanımı Alabama’da keşfedilen 3.000 yıllık bir pipoydu. Lakin bu yeni keşif tütün kullanımının bilinenden çok daha eskilere dayandığını gösterdi.

Arkeologlar kuzey Utah’da bulunan bir çöldeki kazılarını sürdürürken kemik ve taş yapıtlarla çevirili eski bir ocağın kalıntılarına rastladılar. Ocakta; ördek kemikleri, bir filin kan kalıntılarını taşıyan mızrağa ve tütün tohumlarına ulaştılar.

“Yemek pişirirken tüketiyorlardı”

Nature Human Behavior mecmuasında yayınlanan araştırmaya nazaran bilim insanları, yerli Amerikalı avcıların yemek pişirirken yahut alet yaparken tütün tüketmiş olabileceğini öne sürüyor. Araştırmacılardan Daron Duke de News Scientist’e verdiği demeçte şu sözleri kullandı:

“Bulgular insanların tütün kullanımını bilinenden binlerce yıl evvel öğrendiğini gösteriyor. Bulduğumuz tütünler bizim için çok büyük bir sürpriz oldu. Bu tohumlar inanılmaz derecede küçükler, bu yüzden de korunmaları çok zordur.”

Duke bunlara ek olarak, o vakitte yaşamış yerliler hakkında çok az bilgiye sahip olduklarını ve bu üslup kolay bulguların bile onları çok heyecanlandırdığını söz etti.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli