e
sv

Yeni Nvidia Studio Driver, Blender Üzere Uygulamalarda Render Müddetlerini Kısaltıyor

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Nvidia Studio Driver için Aralık ayı güncellemesi yayımlandı ve bu yeni güncelleme, oyun yaratıcıları ve bilhassa de Blender ile uğraşan herkes için hayli hoş özelliklerle birlikte geliyor. Blender, kısmen fiyatsız ve açık kaynak olması nedeniyle piyasadaki en tanınan 3D modelleme araçlarından biri. Animasyon, modelleme, VFX ve daha fazlası üzere geliştirme çalışmaları için her türlü özelliğe sahip.

PC Gamer’ın haberine göre Blender Cycles yazılımı, Nvidia ekran kartlarıyla daha âlâ çalışması için birtakım büyük güncellemeler aldı. RTX ekran kartlarına yönelik olarak yapılan bu optimizasyon, MacBook Pro M1’den 12 ila 15 kata kadar daha süratli sürece (render) mühletleri sağlıyor. Bu yeni güncelleme, tıpkı vakitte modelleme malzemelerini işlemek için OptiX aracılığıyla anlık geri bildirimler verilmesine de imkan tanıyor.

Ayrıyeten yeni Blender 3.0, USD evrak içe aktarma dayanağı getiriyor. USD evrakları, Nvidia’nın Omniverse geliştirme iş akışının büyük bir kesimi. Birebir anda birden fazla uygulama tarafından düzenlenebilirler ve artık Blender ile birlikte bile çalışabiliyorlar. Bir USD belgesini Blender’a aktarmak; aydınlatma, animasyonlar, yüzey gereçleri üzere bilgi yığınlarını alıp hepsini Blender dostu sürümlere dönüştürmeyi sağlıyor. Bununla birlikte Blender 3.1’de daha fazla özellik geleceği söyleniyor. Hatta kimi alfa sürümü kullanıcıları, halihazırda bu özellikleri deneyimliyor olabilir.

Blender, Nvidia Studio Driver Aralık ayı güncellemesinin odaklandığı tek yazılım değil. Isotropix’in kısa bir mühlet evvel kullanıma sunduğu Angie ile Clarisse 5.5 de yeni stüdyo şoförü güncellemesiyle birlikte kimi geliştirmeler edindi. Bu yeni güncellemeyle birlikte sürece aracının Nvidia RTX ekran kartlarıyla devasa ışın izlemeli sahneleri daha da süratli işlemesi sağlanıyor.

Buradaki sayfadan Nvidia’nın yeni stüdyo şoförünü indirebilir ve güncellemenin içerdiği öbür yeniliklere göz atabilirsiniz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli