e
sv

Yeni Unicode Standardı ile 37 Yeni Emoji Geliyor

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Unicode Konsorsiyumu (The Unicode Consortium), kısa mühlet evvel en son Unicode Standardı olan Sürüm 14’ü duyurdu. Bu sürüm, birçok farklı tipten 37 emoji de dahil olmak üzere toplamda 838’den fazla yeni karakter getiriyor.

Toplumsal medya platformlarında emoji kullanımı son yıllarda adeta patlama yaşadı. Hatta Temmuz 2021 itibariyle tüm tweet’lerin %20’sinden fazlasında Unicode Standardında yer alan en az bir emoji kullanıldığı söyleniyor.

Yeni standart, kültürler ve platformlar ortasında irtibatı daha da geliştirmek için hazırlandı. Bu bağlamda Hindistan, Endonezya, Malezya, Pakistan, Filipinler, Afrika ve Kuzey Amerika üzere ülkelerdeki kullanıcılar için ek dayanak sağlanıyor.

Sürüm 14, kullanıcılara 838 yeni Unicode karakteri getiriyor. Bununla birlikte, görselden detaylı olarak görebileceğiniz üzere 37 yeni emoji daha geliyor. Lakin bunların hepsi gülen yüzler yahut işaretlerden oluşmuyor ve para ünitesi simgeleri, müzik notasyonu ve lisanla ilgili çeşitli komutlar da mevcut.

Unicode Konsorsiyumu, karakter kodlaması için dünya çapında kullanılan Unicode standartlarının korunmasından sorumlu, kar gayesi gütmeyen bir kuruluş. Sunulan standartlar, geliştiricilere ve kullanıcılara rastgele bir lisanda ve birden çok platformda bilgi sürece ve depolama için temel sağlayarak kültürler, lisanlar ve teknolojiler ortasında genel bilgi/fikir alışverişi sağlıyor.

Emoji, 1990’ların sonlarında Japonya’da ortaya çıktı ve 2000’lerin sonlarında taşınabilir işletim sistemlerine dahil edildikten sonra benimsenmeye başladı. Günümüzde emojiler neredeyse herkes tarafından kullanılıyor ve hisleri aktarma konusunda epey bedelli olduklarını söylemek mümkün.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli