e
sv

Yerli siber güvenlik şirketi Picus, 20’yi aşkın ülkede hizmet sunuyor

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Siber güvenlik alanında faaliyet gösteren Picus Güvenlik isimli yerli şirketin eserleri 5 kıtada 20’yi aşkın ülkede 250’den fazla kuruma hizmet sunuyor. Picus Güvenlik Kurucu Ortağı Süleyman Özarslan, şirket hakkında çeşitli açıklamalarda bulundu.

Dört genç tarafından 2013 yılında kurulan Picus Güvenlik, TÜBİTAK ve KOSGEB takviyeleriyle büyümesini sürdürdü. Merkezi Ankara’da Hacettepe Teknokent’te bulunan şirkette 100’den fazla şahsa istihdam sağlanıyor. Çalışanların 20’si ABD, İngiltere, İtalya ve Singapur’daki ofislerde hizmet sunuyor.

Özarslan, TÜBİTAK takviyelerinin şirketin bugünkü pozisyona gelmesinde büyük yararı olduğunu vurgulayarak devletten ve yatırımcılardan şu ana kadar 33 milyon dolarlık yatırım aldıklarını söyledi.

Picus’un yurt dışı ayağı hakkında bilgi veren Özarslan, şunları söyledi:

“Avrupa’da İtalya, Almanya ve İngiltere, Güney Amerika’da Peru, Brezilya, Arjantin, Orta Doğu’da Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Uzak Doğu’da Singapur üzere dünyanın farklı yerlerinde, çok farklı ülkelerde müşterilerimiz mevcut. En son aldığımız 24 milyon dolarlık takviyesi ABD’de büyük bir şube kurarak, oradaki pazar liderliğini kapmak için kullanacağız. Şu ana kadar aldığımız yatırımları çok güzel ve verimli formda kullanarak Avrupa ve Orta Doğu’da pazar liderliğini elimizde tutuyoruz. Picus’un güvenlik eserlerini test eden yaklaşımımız dünyada tek. Yani kendi pazarımızı kendimizi kurduk. Bu alanda farklı mükafatlar de aldık.”

Hem kamu hem de özel sektörden müşterileri bulunduğunu belirten Özarslan, “Bakanlıklar, finans bölümünde bankalar müşterimiz, sıhhat, perakende ve e-ticaret kesimlerinde müşterilerimiz var. Yurt dışındaki devlet kurumları ve askeri kurumlarda bile Picus kullanılıyor.” dedi. Özarslan, kendilerinin bu alanda faaliyete geçmesinin akabinde çabucak İsrail ve ABD’de rakip şirketler çıktığını anlattı.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli