e
sv

Yıkanabilir esnek pil geliştirildi

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Hem akıllı giysiler hem de saat üzere akıllı aksesuarları içeren giyilebilir elektronik sanayisine ilgi artarak devam ediyor. Araştırmacılar, bu artan ilgiye yönelik birçok kesimde kullanılabilecek şarj edilebilir, yıkanabilir, gerilebilir ve bükülebilir bir pil geliştirdiler.

Sıradan pillerle birebir maliyete sahip

Mevcut olan gerilebilir piller yıkanabilme özelliğine sahip değildi fakat British Columbia Üniversitesi(UBC) araştırmacıları, geliştirdikleri gerilebilir pilin birebir vakitte yıkanabilir olduğunu söylüyor. Araştırmanın muharriri Ngoc Tan Nguyen, büyük bir pazar olan giyilebilir elektroniklerde gerilebilir pillerin kıymetli bir rol aldığını ve kendi geliştirdikleri pilin, yıkanabilir özellikte olmasının kullanıcıların günlük kullanımın taleplerinin karşılanması konusunda değerli bir ekleme olduğunu söylüyor.

Araştırmacılar, geliştirilen esnek ve yıkanabilir pilin hem konut tipi hem de ticari sınıf çamaşır makinelerinde gerçekleştirilen testler sonucunda 39 yıkama döngüsüne dayandığını ve yapılacak olan geliştirmeler sayesinde bu sayıyı artık istediklerini belirttiler. Pil, 500 şarj ve deşarj döngüsü boyunca kapasitesinin %75’ini koruyabiliyor.

Olağanda pillerde iç kısım sert bir dış kısımla kaplanırken esnek ve yıkanabilir pilde farklı bir yol uygulandı. Çinko ve manganez dioksit öğütülerek ince ve gerilebilir katmalar oluşturulabilmesi için bir polimerle birleştirildi. Elde edilen karışımdan birkaç ultra ince katman, polimerle kaplanarak hem esnek hem de hava ve su geçirmeyen bir yapı elde edildi.

Çinko ve manganezin kullanılmasının hedefi olarak da cilde yakın kullanımlarda pillerde hasar olması durumunda kullanıcı için lityum iyon pillere kıyasla daha inançlı olduğu belirtiliyor.

Araştırmacılar, pilin tam olarak ticari gayeler için hazır olduğunda sıradan bir şarj edilebilir pil ile tıpkı maliyete sahip olabileceğini söylüyorlar. UBC’nin elektrik ve bilgisayar mühendisliği profesörü John Madden: “Kullanılan materyaller inanılmaz derecede düşük maliyetlidir. Bu nedenle bu çok sayıda yapılırsa ucuz olacaktır.” diyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli