e
sv

YouTube canlı yayınlardaki otomatik alt yazı seçeneğini tüm içerik oluşturuculara sunacak

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Google’ın sahibi olduğu görüntü platformu YouTube, daha evvel makul kurallara sahip kullanıcıların kullanımına sunduğu canlı yayın otomatik alt yazı özelliğini artık tüm içerik oluşturucular tarafından erişilebilir olduğunu duyurdu.

YouTube’a yeni alt yazı özellikleri geliyor

Youtube, bir blog gönderisi ile gerçekleştilecek olan güncellemelerin duyurusunu yaptı. Güncellemelerden birincisi şimdiye kadar 1.000’den fazla abonesi olan kanallarda kullanılabilen canlı yayınlar için otomatik alt yazılarda artık bu kuralın aranmayacağı ve abone sayısı kaç olursa olsun bu özelliği kullanabilmesini içeriyor.

Öncelikle masaüstünde kullanıma sunulan özellik, bu yıl içerisinde Android ve iOS’ta desteklenen lisanlardaki alt yazılarda erişilebilir hale getirilecek. Şimdilik sadece İngilizce lisan dayanağı olmasına karşın şirket, gelecek aylarda canlı otomatik alt yazılara 12 farklı lisan seçeneği(Türkçe dahil) ekleyecek.

Bu yıl içerisinde platform, taşınabilir aygıtlarda kullanıcıların alt yazı metnine dayalı olarak bir görüntünün tamamını izlemeden ilgilerini çeken kısımlarına gidebilmelerine imkan tanıyacak ‘Konuşma metnini aç‘ özelliğini test edecek.

YouTube ayrıyeten “Alt yazı Düzenleyici”  üzerinde çalışmaya devam ettiklerini ve önümüzdeki aylarda bununla alakalı bilgilendirmelerin yapılacağı belirtildi. Yeni özellik, içerik oluşturucuların görüntüleri için belirledikleri bireylerin alt yazı oluşturmalarını mümkün kılacak.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli