e
sv

Yüz yüze süreç devri bitiyor! İşte yeni E-imza periyodu

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Bilgi Teknolojileri ve Bağlantı Kurumu (BTK) tarafından hazırlanan “Elektronik Haberleşme Kesiminde Müracaat Sahibinin Kimliğinin Doğrulanma Süreci Hakkında Yönetmeliği” Resmi Gazete’de yayımlandı. Yönetmeliğe nazaran, abonelik mukavelesi, numara taşıma, işletmeci değişikliği, nitelikli elektronik sertifika, kayıtlı elektronik posta ve SIM kartı değişikliği müracaatları süreçlerine ait evrakların elektronik ortamda düzenlenmesi halinde müracaat sahibinin kimliği görüntü konferans, yapay zeka yahut e-devlet üzerinden doğrulanabilecek.

Yüz yüze süreç mecburiliği bitiyor

Uzaktan kimlik doğrulama hizmetiyle yüz yüze temasa gerek olmadan kimlikler uzaktan doğrulanabilecek. E-imza sahipleri abonelik ve müracaat süreçlerinde vakit kaybetmeyecek. Bu yenilik öncesinde e-imza alabilmek için kimlik doğrulama süreçlerinin notere gidilerek, BTK tarafından yetkilendirilen elektronik sertifika hizmet sağlayıcılarına şahsen giderek ya da ilgili kurumlardan adreste kimlik doğrulama hizmeti alınarak yüz yüze yapılması gerekiyordu.

Hem nakitten hem vakitten tasarruf

E-imzanın kimlik kartlarına entegre edilmesiyle kişisel ve kurumsal hayatta yeni bir periyot başlıyor. Yeni çipli kimlik kartlarına e-imza sertifikası yüklenebilir duruma geldiğinde e-imza büsbütün günlük hayata entegre hale gelmiş olacak. Kimlik kartlarında kendine yer bulacak olan e-imza gerek ferdî gerek kurumsal hayatta giderek daha fazla kullanım alanına sahip olacak. E-imza çipli kimlik kartlarına yüklendiğinde su, elektrik, doğalgaz, GSM operatörlüğü aboneliği üzere süreçlerde kullanılabilecek.

E-imza sayısı 5 milyonu aştı, işler özgürleşiyor

31 Aralık prestijiyle başlayacak süreçle birlikte e-imza alım süreçleri yüz yüze kimlik denetimi yerine uzaktan kimlik doğrulama usulüyle yapılabilecek. 2005 yılının Haziran ayında ülkemizde birinci e-imzayı üreten, yenilikçi ve kullanıcı dostu tahlillerle hayatı kolaylaştıran E-GÜVEN, uzaktan kimlik doğrulama ile e-imza alacak bireylerin kimlik denetimi süreçlerini görüntü konferans, yapay zeka yahut e-devlet formülüyle gerçekleştirilebilecek. BTK tarafından açıklanan 2021 yılı ikinci çeyrek bilgilerine nazaran, e-imza sayısı 5 milyon 31 bin 726’ya, taşınabilir imza sayısı ise 724 bin 261’e ulaştı.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli