e
sv

Zen 4 EPYC Ailesi, 12 Kanal DDR5 Bellek Dayanağı Sunacak

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

AMD, Zen 4 mikro mimarisine dayalı yeni kuşak EPYC işlemcileri için şirketin EDAC (Hata Tespiti ve Düzeltme) şoför kodu için bir dizi yama yayınladı. Yeni yamalar, yaklaşmakta olan CPU’ların üst seviye bellek bant genişliği ve soket başı kapasite takviyesi sunacağını gösteriyor.

Bu güncellemelerle birlikte Genoa kod isimli dördüncü jenerasyon EPYC işlemciler için DDR5 RDIMM ve LRDIMM takviyesi de sağlandı. Ayrıyeten yakında çıkacak olan EPYC 7004 serisinin 8’den 12 adede kadar bellek dayanağı sunacağı doğrulandı. Ne yazık ki yongaların kanal başına kaç DIMM (DPC) destekleyeceğini bilmiyoruz.

On iki 64-bit DDR5 bellek kanalı, teorik olarak Genoa işlemcilerinin kullanabileceği bellek bant genişliğini soket başına 460,8 GB/sn’ye çıkaracak ve DDR4-3200’lü mevcut jenerasyon EPYC CPU’lar için mevcut olan 204,8 GB/sn’ye kıyasla değerli bir artış sağlayacak.

Yeni jenerasyon EPYC ‘Genoa’ işlemcilerdeki tek gelişme bellek bant genişliği tarafında olmayacak. 12 bellek kanalı, yeni işlemciler için daha yüksek bellek kapasiteleri sağlayacak. Samsung esasen 512 GB DDR5 RDIMM’leri sergiledi ve 768 GB DDR5 RDIMM’lerin mümkün olduğunu söyledi. Yani AMD’nin yeni jenerasyon sunucu işlemcileri 12 512 GB modüllerle bile 6 TB’a (4 TB’a kıyasla) kadar bellek dayanağı sunacak. 768 GB belleklerde ise bu kapasite 7 TB’a kadar çıkabilir.

AMD’nin EPYC 7004 serisi ‘Genoa’ işlemcileri, mevcut sunucu işlemcilerine kıyasla somut bellek iyileştirmeleri getirecek ve bu da doğal olarak gerçek dünya performanslarını güzelleştirecek.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli